DİĞER SEKTÖRLER

ENDÜSTRİYEL OTOMASYONDA TÜRKİYE’DE İLKLERİMİZ
 
• İstanbul'da ilk Büyük Çaplı Yerli Arıtma Tesisi Otomasyonu (1997)
• İlk Server-Client PCS7 (Siemens DCS) Uygulaması (1999)
• İlk Yerli Cam Kesme Hattı Otomasyonu (2001)
 
Konusunda 20 yılı aşkın sürelik deneyimi ve herşeyden önemlisi bundan 20 yıl önce hizmet verdiğimiz bir projeye halen bakım ve hizmet desteği vererek, ile en alt seviye olan sensör seviyesinden, en üst seviye olan yönetim seviyesine kadar tüm sistemlerde müşterilerimiz için çözümler üretmekteyiz.
 
ENDÜSTRİYEL TESİSLERDE OTOMASYONUN FAYDALARI:
 
Üretim Miktarı:
Otomasyon yazılımları sayesinde ekipmanlar sürekli kontrol edilerek mümkün olan en üst hızda üretim yapması sağlanır.
 
Kalite:
Belli aralıklarla alınan nümune ve laboratuar bilgileri ve uzun dönem raporlamalar entegre edilerek kalite hedeflerini tutturmak veya artırmak için analiz çalışmaları yapılması sağlanır.
 
Emniyetler Ve Güvenlik:
Tesislerde insan, makine ve çevre emniyeti otomasyon sistemleri sayesinde istenen seviyede gereçekleştirilebilir. Yazılım ile sağlanan emniyet koşullarının yanında SIL (Safety Integrity Level) 3. seviyeye kadar emniyet sistemleri kurulabilir.
 
Maliyet Kontrolü:
Merkezi kontrol ile daha verimli işletmeler oluşturulmakta ve maliyet verileri analiz edilerek maliyet düşürme çalışmaları yapılmaktadır. Bunların yanında gerçek verilere göre yapılabilen üretim planlaması sayesinde maliyetler düşürülebilmektedir. Ayırca entegre bakım modülleri ile işeletme bakım giderleri ve duruş süreleri minimuma indirilmektedir.
 
Sertifika ve Güvence Sistemleri:
İşletmenin uyması gereken güvence sistemleri için gerekli raporlama ve işletme yöntemleri otomasyon sistemleri tarafından gerçekleştirilir. (FDA, HACCP, ISO 9000 gibi.)
 
FARKLI SEVİYE ENDÜSTRİYEL OTOMASYONUN SİSTEMLERİ
 
1- Konvansiyonel Sistemler:
Gösterge ve Düğmelerle donatılmış mimik sistemleri
Uzaktan izleme ve kumanda
 
Miktar •
Kalite ~
Ekonomi x
Süreklilik ~
 
2- Bilgisayar Kontrollü Sistemler:
Kontrol Yapan Akıllı Sistemler
Bilgi Sistemleri İle Kontrol Sistemleri Entegre
 
Miktar •
Kalite •
Ekonomi •
Süreklilik •
 
PLC / SCADA SİSTEMLERİ
 
PLC:
Projelerimizin çoğunu Siemens sistemlerle gerçekleştirmekteyiz.
Siemens (S7300-S7400)
Bunun yanında : Allen Bradley, Beckhoff , Wago ve PC Tabanli Sistemler kullandığımız kontrol üniteleri arasındadır.
Fail-Safe / Redundancy : H Sistemler ve Software Redundancy
Farklı sektörlere yönelik özel uygulamalar ve yazılım modülleri
 
PC Tabanlı Kontrol:
PC tabanlı sistemler ile Endüstriyel Kontrol ve Bilgi Sistemlerini entegre çözüm olarak sunmaktayız. Bunun yanında hız gerektiren karmaşık uygulamalarda ve OEM sistemlerde PC tabanlı sistemler daha hızlı ve verimli olmaktadır:
 
Siemens MicroBox, WinAC
CodeSys
Sun Microsystems
 
 
Hareket Kontrolü:
Gerek hareket kontrol sistemlerini kullanarak gerekse PC tabanlı yazılımlar ile bir çok haraket kontrol uygulaması başarı ile gerçekleştirilmektedir. Kullanılan Sistemler:
 
Siemens SINAMICS, Profibus
SEW
Lenze
 
Endüstriyel Haberleşme:
Sensör Seviyesi Haberleşme Yapıları:
Profibus
 
Etnernet: Modbus TCP, Profinet, EtherCat, EthernetIP
Modbus
 
Scada Seviyesi Haberleşmeler:
Ethernet : S7 Communication, Ethernet TCP/IP, OPC
 
DCS SİSTEMLERİ:
 
DCS ve PLC/SCADA sistemleri arasındaki farklar
 • Ortak Veritabanı: PLC programlama ile Scada programlamanın tek bir sistemden yapılmasını ve yönetilmesini sağlar.
 • Hazır Sistem: PLC ve Scada seviyesinde kullanılan temel bloklar ve işletme metodolojisi DCS üreticisi tarafından hazır olarak getirilir. Buna ekipman kontrol blokları, faceplate'ler, kullanıcı yetkilendirmeleri, alarm sistemi gibi birçok özellik dahildir.
 • Redundancy ve Fail-Safe: DCS sistemleri redundancy ve fail-safe sistemler için hazır çözümler sunar.
 • Sensör/Ekipman Haberleşmeleri: Akıllı Bus yapıları ile (Profibus PA, Profibus DP, HART, FieldBus vb.) sensörler ve ekipmanlar uzaktan yönetilebilir.
 • Ex-Proof: DCS sistemleri Ex-Proof ortamlarda yaygın olarak kullanıldığı için buna uygun Giriş/Çıkış Kartları, haberleşme sistemleri DCS üreticileri tarafından sunulur.
 • Kolay Genişleme: Server-Client SCADA yapıları sayesinde kullanım istasyonları kolayca genişletilebilir.
 • Kolay Programlama: Teknoloji fonksiyonları olarak hazır gelen otomasyon blokları Grafik Programlama yazılımları (CFC, SFC) sayesinde kullanılarak kolay ve hızlı programlama sağlanır.
 • Makine Kontrolünden Ziyade Üst Seviye Tesis Kontrol : Yukarıdaki özelliklerinden dolayı DCS sistemleri Makine kontrollerinden ziyade komple tesis kontrolleri için tasarlanmış görünmektedir. Analog kontrolleri daha ağırlıkta olmasına karşın dijital kontroller de belli detay seviyelerine kadar yapılabilmektedir. Bazı DCS sistemleri 100 ms'ye kadar hızda çalışması ile hedef prosesi olarak analog sistemleri seçmiş görünmesine karşılık bazıları daha düşük çevrim hızları ile Discrete (Ayrık) otomasyon sistemlerinde de kullanılabileceklerini göstermektedirler.
ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİMİZ
 • Yeni Teknolojiler
 • Farklı Sistemler
 • Proje Yönetimi
 • Simülasyon Ve Test
 • Standart Ve Kapsamlı Dökümantasyon
 • Proses Danışmanları
 • Kontrol Teorisi Uygulamaları
 • Deneyimli Kadro 
 • IT Entegrasyonu
 
PROJE METODOLOJİSİ
 
Kontrol Sistemi Tasarımları: Yazılı dökümantasyon ile desteklenen tasarımlar yapılacak projeler 
için kaynak bir başvuru dökümanı haline gelmektedir. Elmak yaptığı çözümlerde marka bağımsız çalışma metodu sayesinde çalıştığı projelere daima en uygun mühendislik çözümünü oluşturabilmektedir.
 
Haberleşme Sistemi Tasarımları: Endüstriyel tesisler ve işletmeler için en uygun haberleşme altyapıları ve protokollerinin tasarımı yapmaktayız. Veri okuma hızı ihtiyacı, ortam, diğer sistemlerle uyumluluk gibi parametreler dikkate alınarak en uygun çözüm oluşturulur.
 
Yazılım: Yüksek seviye otomasyon yazılımları ve yapısal programlama standartlarımız ile her türlü ihtiyaca cevap verebilecek fonksiyonellikte ve uzun yaşam döngüsüne sahip yazılımlar üretilmektedir.
 
Test Ve Simülasyonla: Kendi test yazılımlarımız sayesinde, ofisimizde henüz proje sahaya gönderilmeden önce tüm sistemin test ve kontrolleri yapılabilir, hatta bu sistemin kullanımına yönelik  gerekli kullanıcı eğitimleri henüz sistem sahada kurulmaya başlanmadan önce ofisimizde verilebilir.
 
Devreye Alma: Tecrübeli saha ekiplerimizin desteği ile kısa zamanda ve hatasız devreye alma. 
 
 
Dokümantasyon ve Bakım Desteği: Detaylı dokümantasyon ve bakım desteklerimiz ile projeler her zaman güncel tutulmaktadır.
 
Eğitim: Kullanıcılar ve bakım ekiplerine yönelik eğitimler
 
Proje Yönetimi: Gelişmiş proje yönetimi sistemi ve bunun yanı sıra deneyimli proje yönetimi kadrosuyla, projelerin zamanında ve hedeflenen kalitede gerçekleşmesini sağlayabiliyoruz.
 
(0216) 315 40 55
(0216) 315 40 66
info@elmak.com.tr
©2016 - ELMAK Kontrol Sistemleri San. ve Tic. A.Ş Tüm Hakları Saklıdır. TTR BİLİŞİM