KİMYA

KİMYA

Kimya tesislerinde çalıştığımız üniteleri genel olarak 
Toz hammadde üretimi
Sıvı Deterjan- Kimyasal Üretimi
Toz Deterjan- Kimyasal Üretimi 
Olarak gruplayabiliriz. 
Bu ünitelere ilave olarak  SAP entegrasyon, raporlama ve veri toplama ise kimya tesislerinde önemli çalışma alanlarımız arasındadır. 
SAP’de oluşturulan iş emirlerinin prosese işlenmesi, proses de iş emirlerinin takibinin yapılması ve mamul barkodlarının basılmasına kadar geniş bir alanda hizmet veriyoruz.  
Bu tesislerde çoğunlukla Siemens alt yapısı ile çalışıyoruz. SCADA üzerinde ilave birçok özelliklerimiz bulunuyor. 
Otomatik reçetelendirme yazılımı
Üretim kaydının yapılması
Mamul transferlerindeki operasyonlardaki kilitlemeler 
Kimya tesislerinde ayrıca son yıllarda önem kazanan SEVESO projeleriyle artan emniyet seviyesi, otomasyon sistemlerinde uyguladığımız mimariyi de etkilemektedir. 
Otomatik reçete hazırlama : 
Yetkilendirmenin önemli olduğu bu konuda reçete hazırlama yetkisi işletme tarafından istenilen kişilere verilir. İlgili operatör SCADA üzerinden hazır reçetelerden seçim yaparken bile sicil numarasını girmesi gerekir. 
SCADA üzerinden yine işletme isteklerine uygun şekilde hazırlayacağımız reçete özelliklerini miktar olarak değiştirme yetkisini operatöre verebiliriz. 
 
CIP – Clean In Plaece 
 
CIP işlemi yapılırken çalıştığımız projelerde birçok veri aktif olarak takip edilir. Yapılan CIP tipi, numarası, adımı, süreleri gözlemlenebilir.
Mikserler, stok tankları vb ekipmanlar için CIP işlemini otomatik yada manuel olarak yapılmasını sağlayabiliriz.  CIP yapıldıktan sonra ilgili CIP kirlilik durumu otomatik olarak temize çekilir ve  öncelikli CIP işlemi belirlenir. Operaötler kirlilik varsa ve otomatik üretim yapmaya çalışır ise bu konuda uyarı verilir ve üretim başlatılmaz. Ekipman kirli ise içine ürün basılamaz veya içindeki ürün deşarj edilemez.
 
 
RAPORLAMA
Tüm prosesin çalışmaları veri tabanından saklanıp rapor olarak görüntüleyebiliriz. Üretim çıktısını alıp, işletmenin istediği işlevsellikte değerleri kullanmasını sağlayabiliriz. 
 
Bunun için SCADA ekranın RAPORTA ürünümüze ulaşmaları yeterli olacaktır. 
 
Elmak tarafından geliştirilen RAPORTA, rapor çeşitlerinin isimlerinin oluşturulabildiği, esnek, 
Microsoft Office Excel formatında rapor veren bir yazılımdır. Müşterilerimizin taleplerine istinaden otomasyon projelerine ilave olarak temin edebilecekleri RAPORTA yazılımı bu tip çok ekipmanın bulunduğu proseslerde üretim takip kolaylığı da sağlamaktadır.
 

 

(0216) 315 40 55
(0216) 315 40 66
info@elmak.com.tr
©2016 - ELMAK Kontrol Sistemleri San. ve Tic. A.Ş Tüm Hakları Saklıdır. TTR BİLİŞİM