SAFETY SCADA

SAFETY SCADA

Ulaştırma sektöründe artan elektromekanik sistemler beraberinde birçok risk faktörünü de getirmektedir. 
İnsan emniyeti için kurulan otomasyon sistemlerinde de artık SIL (Safety Integrity Level ) seviyesi aranmaya başlanmıştır. 
Çoğunlukla SCADA projeleri SIL 0 olarak gerçekleştirilmektedir. Ancak yurt dışında SIL 1 olarak gerçekleştirilen SCADA projeleri bulunmaktadır. 
Burada SIL 1 proje gerçekleştirebilmek için ilgili proje taleplerinin projelendirme aşamasından itibaren bu talebe uygun olarak hazırlanması gerekmektedir. 
Projenin SIL sertifikasyonuna uygun olarak yapılması ile, SIL sertifikasyonuna sahip ekipmanlar tarafından yapılması farklılık göstermektedir. 
Ayrıca ekibimizde Tüv  tarafından verilen Functional Safety Certification Programına katılmış yöneticilerimiz de bulunmaktadır. 
Raylı sistemlerde projelerin EN 50122, EN50126, EN 50128 EN 50129, EN50159 ve EN 61508 ‘e uygun olarak tasarlanması ve metodolojinin EN50126’yı takip etmesi gerekmektedir. 
 
Sistem güvenirliliği ve kullanılabilirliği (Reliability and Availability ) seviyesi ilgili projenin şartnamesinde tanımlanmış olması beklenir. Safety-Critical kabul edilen fonksiyonlar için yüksek sistem güvenirliliği tasarlanır. 
Proje dizaynında tanımlanmış olan güvenirlilik kriterlerine göre projenin mimari analizini yapıp istenen SIL 1 ‘e uygun olarak proje organizasyonu oluşturabilmekteyiz. 
 
Bunlarında yanı sıra yedek kontrol merkezi kurulması, SIL 3 donanımların kullanılması ile projelerdeki safet arttırılabilir. 
 
(0216) 315 40 55
(0216) 315 40 66
info@elmak.com.tr
©2016 - ELMAK Kontrol Sistemleri San. ve Tic. A.Ş Tüm Hakları Saklıdır. TTR BİLİŞİM