Otomasyon ve SCADA Yazılım Geliştirme

SCADA/Kontrol projenizin istenilen verimlilikte çalışabilmesi için sistem ögelerinin birbiriyle olan iletişiminin hatasız kurgulanması ve yazılımsal olarak desteklenmesi gerekmektedir. PLC, RTU, SCADA vb. yazılım yüklediğiniz tüm araçların devreye alma aşamasında yüksek kararlılıkta hazır olması doğru yazılım mimari ve yeterli ön denemeler ile mümkündür. Prosesin ihtiyaçlarına göre yazılım mimarisinin oluşturulması büyük ölçüde maddi/manevi kayıpların önüne geçmektedir.

Programlama aşamasında sistemi iyi tanımak, yazılım bazında süreçlerin daha hızlı işlemesini kolaylaştırarak, operasyonel bazda verimliliği en üst seviyeye çıkarmak için en büyük etkendir. Bu noktada Elmak Kontrol Sistemleri 25 yıllık tecrübesi ve farklı sektörlerdeki nitelikli referanslarıyla müşterilerine bu doğrultuda hizmet vermektedir.

Yazılım ekibimiz geliştirme ve uygulama olarak iki bölümde çalışmaktadır. Geliştirme aşamasında standartların sağlanması, kişi bazında farklılıkların önüne geçilmesi için firma içi kütüphanelerimiz kullanılmaktadır. Sürecin işleyişinde oluşabilecek hataları minimize etmek adına yazılım testleri saha ekibimiz tarafından düzenli olarak yapılarak, %90+ oranında kararlılıkta bir sistem yazılımı müşteriye sağlanmış olur.

Yazılım testleri devreye alma yapılmadan önce, canlı saha verileri simülasyon sistemimizde oluşturularak bire bir saha ortamı canlandırılıp prosesin büyüklüğüne göre gerçekleştirilmektedir. Ekipman sayısının fazla olduğu projelerde simülasyon müşteri katılımı ile de gerçekleştirilmektedir. İlk operatör eğitimleri de bu simulasyon sistemi üzerinden verilmeye başlanır.

Yazılım geliştirme ekibi prosesin emniyet seviyesine göre farklı organizasyonlar kurarak da çalışmaktadır. İç denetimler prosesin emniyet seviyesine göre değişkenlik göstermektedir.