Bu alanda Türkiye’de en fazla proje yapmış firma olarak Elmak, çalıştığı projelerdeki sistem mimarilerini teknoloji ve işletmelerden edindiği tecrübeler ile birlikte her geçen gün geliştirmektedir. Referans projeler süresince tüm markalarla interface çalışması yapma şansını yakalayan firma, metro sektöründeki deneyimiyle firmalara proje bazlı danışmanlık hizmeti dahi sunabimektedir.

Sistemi elektromekanik tasarım aşamasından eğitim planına kadar ele alıp, bu süreçte en iyi sistem mimarisini müşterisine sunmaktadır. Çevresel kontrol sistemleri, enerji ve elektromekanik sistemlerinin her üçünü de içinde barındıran metro projeleri, standart otomasyon projelerinden farklılık gösterir ve özel çözümler üretebilen uzman bilgisi gerektirir. Metro projesi; içinde bina yönetimi, endüstriyel sistem ve enerji otomasyonunu kapsayan multi disiplin bir projedir. Farklı disiplinden yaklaşımları gerektiren bu karmaşık sistemde, tüm datalar tek bir sistem üzerinde toplanarak büyük bir SCADA merkezi ve alarm sistemi Elmak tarafından oluşturulur.

Enerji yönetimi kapsamında, trenin elektriğini veren enerji altyapısında kesinti olmadan, topolojik renklendirmelerin %100 kararlılıkta çalıştığı ve uluslararası telemetri (IEC) protokolleri altyapısında

Yangın senaryolarının yönetildiği, tüm havalandırma ekipmanlarının kontrol edildiği çevresel kontrol sistemlerinde emre amedelik ve emniyet çok önemlidir. Bu kapsamda SCADA üzerindeki ekipman yerleşimleri, senaryo yönetimi ve alarm yönetimi Elmak tarafında gerçekleştirilir. Haberleşme altyapısının ve interface yönetiminin doğru kurgulanmasıyla birlikte SCADA sisteminin hızlı çalışması sağlanır. 20 istasyonluk bir projede ortalama olarak 300’e yakın havalandırma ECS sistemi SCADA ekranı bulunur, bu nedenle arayüz görselleştirmelerinin önemi kullanıcıya rahat bir çalışma ortamı yaratma açısından büyüktür. Ekipmanlardan alınan dataların yoğun olduğu bu projelerde, SCADA faceplate’lerine detaylı ekipman bilgileri verilerek kullanım kolaylaştırılır. Müşteri geri bildirimlerine göre Elmak tarafından hazırlanmış olan kütüphane sürekli geliştirilmektedir. Bu tip projelerde, Elmak ekipman kütüphanesinden de yararlanarak süreci hızlandırabilmektedir.

Sistem özellikleri ve gereksinimleri globalde müşteri alışkanlıklarına göre değişiklik gösterebilir. Elmak, uzman kadrosuyla sistem mimari oluşumunu gerekli koşullar altında en uygun şekilde gerçekleştirebilir. Seçilen ve çalışılan ana üretici yazılım altyapıları ilgili prosesler için uygulama ve geliştirme bakımından en doğru lisanslar olacak şekilde belirlenir. Ayrıca, proseslerde yangın ekipmanlarının kullanımı için kritik olarak emniyetli sistem tasarımı da tecrübeli kadro tarafından sağlanabilmektedir. Bu proseslerin yönetimi safety sertifikası olan mühendisler tarafından yapılmaktadır.

25 yıllık deneyimi süresince, tüm ekipmanlarla haberleşme tecrübesi edinen Elmak, en iyi mimari oluşturma deneyimini 3 boyutlu ekran görselleştirmelerinin de olduğu kullanıcı dostu arayüzle sunarak operasyonel kolaylığı sağlar. Emniyet ve emre amedelik seviyelerini de proje bazlı olarak en üst seviyede tutabilmek için hesaplamaları kendi bünyesinde yaparak, bakım ekiplerine elde edilen dataları sağlar ve proje teslimini gerçekleştirir.